Meet The Staff

   Teacher  Responsibilities
Leadership Group    
  Mr P Essenhigh Executive Headteacher: Federation Strategic Leadership, Safeguarding, Finance, Premises, Human Resources
  Mr J Thompson Head of School: Teaching & Learning, Data Management & Tracking, Behaviour & Inclusion
  Mrs J Lodge Assistant Headteacher: Teaching and Learning, Curriculum Leader, Teacher of KS3 Humanities, NQT Mentor
  Ms D McCrory Assistant Headteacher: Curriculum Leader English,Teaching and Learning
Key Stage 2 (KS2)    
  Mr D Hewitt KS2 Pastoral Leader, Year 5 Class Group, Specialist Teacher of PE & Maths
  Mrs K Barton Year 5 Class Group, KS2 Teacher
  Mrs A Dunn Year 5 Class Group, KS2 Teacher
  Ms M Butler Year 6 Class Group, Specialist Teacher of Maths & PE
  Mrs J Davies Year 6 Class Group, Specialist Teacher of English, KS2 Teacher
  Mrs J Finn-McDonald Year 6 Class Group, Specialist Teacher of Art & Design & Technology
Key Stage 3 (KS3)    
  Mr R Duerden KS3 Pastoral Leader, Year 8 Class Group, Specialist Teacher of Maths
  Mr J Grazier Year 7 Class Group, Specialist Teacher of English & Humanities
  Mr D Morris Year 8 Class Group, Curriculum Leader for Science
  Mrs L Zalewski Year 8 Class Group, Specialist Teacher of Science & Maths
  Mr J Hearn Year 7 Class Group, Specialist Teacher of Humanities & English
  Miss L Marshall Year 7 Class Group, Specialist Teacher of Design and Technology
Other Teaching Staff    
  Ms L Leese Curriculum Leader for Mathematics
  Mrs A Longley Specialist Teacher of French
  Mr D Roberts Specialist Teacher of Computing & Maths
  Mrs S Rowell Specialist Teacher of Music
  Mrs J Sadler Specialist Teacher of Mathematics & PE
  Mrs P Nesbitt SENDCO, KS2/3 English & Humanities Specialist
  Mrs A Karmous Specialist Teacher of French
Admin Team    
  Mrs K Sabin School Business Manager
  Mrs C Beeston Receptionist/Data Manager
  Mrs W Gardner Receptionist/Secretary
  Mrs T Moore Librarian, Finance Assistant
  Mrs S Trigg Admin Assistant, Science Technician, First Aid Leader
Teaching Assistants & Support Staff    
  Mrs T Andrews Pupil Welfare Team & Mentor, SENCO Assistant
  Miss N Beddoes  
  Mrs S Dix Pupil Welfare Team, Cover Supervisor, Trip Administrator
  Mr S Hirst ICT Technician - Full Time
  Mrs J Harper Child Protection Deputy, Attendance & Pupil Wefare Team
  Mrs J Hirons  
  Mrs J White  
  Mrs S Holden  
  Mrs L Hubbard DT Technician
  Mrs J Kendall  
  Mr J Lammas  
  Mrs A Willetts Cover Supervisor, Pupil Premium Mentor
Premises Staff    
  Mr G Nicholls Site Manager
  Mr P Wheeler Assistant Caretaker

Upcoming Events

  • 18 Jul - 18 Jul
  • 19 Jul - 23 Jul
  • 23 Jul - 03 Sep
  • 03 Sep - 03 Sep
  • 04 Sep - 10 Sep
  • 17 Sep - 19 Sep
  • 01 Oct - 01 Oct